Barbados – kraj vousatých stromů
Barbados je karibským ostrovním rájem, k jehož půvabu přispívají vynikající pláže, přepychové hotely i usměvaví lidé. Na Barbadosu však nemusíte trávit čas jen poleháváním na plážích, nabízí se spousta věcí, které stojí za to vidět nebo dělat.
Barbados, který leží asi 160 kilometrů východně od Návětrných ostrovů v Malých Antilách, jichž je součástí, představuje nejvýchodnější hranici Karibiku a sám je již kompletně omýván Atlantským oceánem. Ostrov nevznikl stejně jako jeho sousedé vulkanickou činností, ale je tvořen zvlněným vápencovým masivem. Korálové útesy, které jej obklopují, daly vzniknout nádherným plážím slavného Platinového pobřeží. To v současnosti představuje největší turistickou atrakci celého ostrova. Mnohem klidnější a také cenově přijatelnější pláže je však možné najít na jižním pobřeží, kde je roztroušeno mnoho oblíbených letovisek.
Barbados se rozkládá na 430 km² a je tvořen převážně nížinami. Pouze ve vnitrozemí se zvedají nízké kopce, nejvyšší vrchol Mount Hillaby má 337 metrů nad mořem. Pro krajinu Barbadosu jsou typické tropické deštné lesy a mangrovníkové porosty. Na značné části ostrova však byly v minulosti původní lesy vymýceny a nahradily je plantáže cukrové třtiny, nebo pastviny pro dobytek. Zalesněno tak zůstalo pouhých 12% území. Název ostrova byl odvozen ze španělského slova „barba“, což znamená vous. Rostou zde totiž obrovské „vousaté“ fíkovníky, známé též jako banyány. Jejich vousy jsou ve skutečnosti dlouhé vzdušné kořeny, které sahají mnohdy až na zem. Když ostrov objevili v roce 1536 portugalští mořeplavci, byli stromy natolik uneseni, že si je po svém pojmenovali barbados (vousatí). Název se natolik ujal, že tyto stromy nakonec propůjčily jméno celému ostrovu.
Než byla na Barbadosu vyhlášena nezávislost, vládli ostrovu dlouhých 340 let Britové. Ti připluli na jeho západní pobřeží roku 1627 a na své kolonii během následujících staletí zanechali nesmazatelnou stopu. Místní obyvatelé tak dodnes hrají kriket, scházejí se na čaje o páté a k večeři se vždy pečlivě ustrojí. I některé čtvrti hlavního města Bridgetown mají nádech Anglie. Z toho důvodu bývá někdy celý ostrov nazýván „malou Anglií“. První plantáže byly na Barbadosu založeny díky nizozemským osadníkům, jimž se podařilo v roce 1637 dovézt na ostrov z Brazílie cukrovou třtinu. Kromě dělníků z Británie pracovali na plantážích také afričtí otroci a tak ostrov velmi prosperoval. V roce 1834 však bylo otroctví zrušeno, což znamenalo pro cukrový průmysl jednoznačný úpadek. V roce 1966 vyhlásil Barbados svou nezávislost na Británii. Ostrov je v současnosti konstituční monarchií a hlavou státu zůstává britská královna Alžběta II.
Na ostrově Barbados dnes žije necelých 300 tisíc obyvatel, z nichž 90% představují černoši. Co se týče náboženství tak převážnou většinu obyvatel tvoří protestanti (67%), z nichž většina se hlásí k anglikánům (40%). Úředním jazykem je angličtina a měnou barbadoský dolar (BBD). Hlavním městem je Bridgetown ležící na jihozápadním pobřeží, kde žije přibližně 100 tisíc obyvatel. Centrum města, které bylo založeno roku 1628, tvoří přístav Careenage. National Heroes Square (Náměstí národních hrdinů) je obklopeno budovami z korálového vápence, jež byly postaveny v 19. století. Mezi nejdůležitější církevní stavby řadíme St. Michael´s Cathedral z roku 1831. Ve městě si můžete prohlédnout také bývalé kasárny, základy pevnosti St. Anne´s Fort z roku 1704 a hradby pevnosti Fort Charles ze 17. století. Jednou z nejvýznamnějších památek Bridgetownu je synagoga postavená v polovině 17. století židovskými přistěhovalci z Brazílie. Po Bridgetownu je roztroušeno také několik krásných starých koloniálních domů s okrasnými balkony, které však pomalu zastiňují moderní kancelářské budovy. Řada takovýchto domů se nachází například v městské části Bayville.
Také dnes si na Barbadosu můžete prohlédnout nádherné honosné rezidence plantážníků obklopené bujnými tropickými zahradami. Byly odrazem jejich bohatství a vysokého sociálního postavení. V současnosti jsou připomínkou na koloniální minulost ostrova. Najdeme je na celém území Barbadosu. V jižním vnitrozemí se nachází například 300 let starý dům Sunbury Plantation House, který byl až do 80. let 20. století v soukromém vlastnictví. Uvnitř tohoto velkého historického domu je možné si prohlédnout tradiční barbadoský mahagonový nábytek, sbírky starobylého porcelánu, skla a stříbra i mnohé viktoriánské doplňky. Ve starém sklepě se dnes nachází muzeum kočárů a skladiště starého domácího a zemědělského nářadí. Nedaleko od Sunbury stojí jeden z nejstarších domů v oblasti nazývaný Drax Hall. Pochází z poloviny 17. století a díky programu Open House Programme, který vyzývá vlastníky, aby jednou ročně otevřeli dveře svých domů, je přístupný i veřejnosti.
V centrální vysočině Barbadosu nebylo kvůli kopcovitému terénu založeno příliš mnoho cukrových plantáží, proto krajina vypadá téměř nedotčeně. Přesto zde najdeme spoustu zajímavostí, jako je například zahrada Welchmann Hall Gully, jež byla v 70. letech 19. století původně založena jako botanická stezka. Jde o 1,5 km dlouhou zalesněnou rokli, která vznikla zhroucením vápencové komory spadající do sítě podzemních jeskyní s názvem Harrison´s Cave. Ve stínu obrovských stromů a bambusů je možné se kochat více jak 200 druhy exotických rostlin. Pouhé 3 km od této zahrady se na ploše 20 hektarů rozprostírá ještě Květinový les (Flower Forest), kde jsou k vidění porosty zázvoru, helikonií a dalších ozdobných rostlin. Milovníci orchidejí budou nadšeni z Orchidejového světa (Orchid World), kde roste okolo 20 tisíc orchidejí nejrůznějších druhů a barev.
Severovýchodní pobřeží Barbadosu není příliš obydlené, přesto skrývá řadu zajímavých míst k vidění, jako jsou například Andromediny zahrady rozkládající se na útesech nad pobřežím Atlantiku. Jde o soukromé zahrady, které v roce 1954 založila paní Iris Bannochie. Dnes jsou proslulé sbírkou původních a exotických tropických rostlin, jako jsou orchideje, helikonie, ibišky či bougainvilleje. Necelých 15 km od Andromediných zahrad můžete navštívit opatství sv. Mikuláše (St. Nicholas Abbey), které je jedinečnou ukázkou jakobínské architektury. Štítové průčelí opatství pochází z let 1650 – 1660 a v jeho interiéru si můžete prohlédnout koloniální starožitnosti. Přestože je budova nazývána opatstvím, nikdy neměla s náboženstvím nic společného.
Milovníci koupání a plážoví chytači bronzu by se měli vydat na jižní pobřeží Barbadosu, kde se u vesnic Hastings, Dover a Worthing rozkládají ty nejlepší pláže. Za divokým nočním životem a kvalitními restauracemi se vyplatí vyrazit do St. Lawrence. Významným rybářským střediskem je Oistins, k němuž náleží rušná pláž Silver Sands Beach, kterou vyhledávají zejména surfaři. V zálivech Long Bay, Foul Bay a Crane Bay jsou spíše menší a odlehlejší pláže, kde si můžete užívat dostatku soukromí. Nad těmito zálivy vyrostl ve 20. letech 19. století Sam Lord´s Castle, tedy zámek Sama Lorda, který byl jednou z výrazných osobností Barbadosu. V současnosti zámek slouží jako hotel. Pokud se z jižního pobřeží vydáte trochu do vnitrozemí, narazíte na turisticky oblíbený Heritage park a rumovou destilerii Foursquare. Jižní pobřeží je známo také ptačí rezervací Graeme Hall Bird Sanctuary. Nejjižnějším místem Barbadosu je Ragged Point s majákem a skálami omývanými vlnami Atlantiku.
Západní pobřeží Barbadosu je lemováno Platinovým pobřežím, které patří mezi největší turistická lákadla. Jsou na něm roztroušena rušná turistická centra, která nabízí kvalitní ubytování i služby. Centrem tohoto slavného pobřeží je osada Holetown, jejíž dějiny sahají do roku 1627. Nachází se zde jedny z nejelegantnějších hotelů i nejdražších soukromých domů na celém ostrově. V zálivu Paynes Bay je nádherná pláž plná barů a půjčoven sportovního vybavení. Směrem na sever se nacházejí další rušné pláže, zejména pak v zálivu Heyward´s Bay.
Koho zajímá barbadoská příroda, neměl by vynechat rezervaci Barbados Wildlife Reserve. Rozkládá se na 1,5 hektaru a je jakýmsi malým zvířecím královstvím, kde žijí makakové, jelínci, tropičtí hlodavci aguti, dikobrazi a leguáni. Součástí rezervace je rovněž zabezpečené jezírko s kajmany a v klecích jsou k vidění krajty. V sousedství rezervace je Grenade Hall Signal Station, což je jedna z celkem šesti vyhlídkových věží, které byly na Barbadosu vystavěny na počátku 19. století. Z nich majitelé cukrových plantáží kontrolovali, jak jejich otroci pracují či nepracují. Další podobnou věží je strážní věž Gun Hill Signal Station z roku 1818 tyčící se 213 metrů nad mořem. Odtud bylo vidět přes celý ostrov až k protějšímu pobřeží Atlantiku. Přilehlý prales Grenade Hall Forest je ukázkou toho, jak asi ostrov vypadal, když jej navštívili první osadníci.
Jednou z největších a nejvyhledávanějších atrakcí ostrova je projížďka v miniaturních vozíčcích podzemními prostory v Harrisonově jeskyni (Harrison´s Cave). Na trase dlouhé 1,5 kilometru jsou turisté prováženi strašidelnými uměle osvětlenými jeskyněmi. K vidění jsou samozřejmě také přírodní stalaktity, stalagmity a mnohé další jeskynní útvary. Součástí jeskyně je i podzemní jezero, do něhož z výšky 12 metrů spadá kaskádovitý vodopád.
Pro krajinu Barbadosu byly v minulosti typické mlýny na cukrovou třtinu. Dříve jich zde byly stovky, ale z většiny z nich se podařilo dochovat jen trosky. Jednou z nejvýznamnějších památek ostrova je 250 let starý mlýn Morgan Lewis Sugar Mill, v němž byl ukončen provoz roku 1944. Jde o poslední mlýn starého typu a zároveň o největší zachovaný větrný mlýn v celém Karibiku. V současnosti je zapsán na seznamu stovky nejohroženějších míst světa a je součástí Světového fondu pro záchranu památek – World Monuments Fund.
- jap -
Další články z Barbadosu:
Bridgetown - hlavní město Barbadosu
Barbados
Článek byl zobrazen 25 924 krát.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko